מסע הגיבור

מסע הגיבור

מסע הגיבור- מסע בדרך אל האושר

החיים הם מסע ואנחנו בוחרים איזה מסע זה יהיה...

אז מיהו גיבור? עפ"י ג'וזף קמפבל (חוקר תרבויות שחקר מיתוסים וסיפורי גיבורים, מחבר רב המכר הגיבור בעל 1000 הפרצופים)

"..הגיבור הוא אותו אדם אשר פורץ את הגבולות, את האופקים של חייו ומצליח להתעלות מעל כל הנסיבות האישיות"..

מסע אישי מצריך ויתור אמיץ על המציאות אליה נולדנו, מציאות שהיא סלולה, בטוחה ונתונה מראש, אך לרוב גם מאמללת אותנו, כואבת ונטולת חופש בחירה אמיתי. מציאות שהותוותה על ידי הנסיבות הפיסיולוגיות, המשפחתיות והחברתיות אליה נולדנו. הדרך אליה יצא הגיבור, הינה מאתגרת ומורכבת אך עתירת הזדמנויות לגילוי עצמי והעשרה. מהות המסע של הגיבור היא אל תוך נפשו פנימה אל מעמקי הווייתו, שם ייפגש מחדש בכוחות אבודים ונשכחים אותם הוא ירתום לשינוי עצמי ובבוא הזמן גם של הסביבה הקרובה.

אם אתם חיים בתחושה שרוצים לחיות אחרת? מרגישים שאתם חיים בפשרה?

מסע הגיבור זה המסע האישי שלכם למימוש ומציאת יעד בחיים.

מה זה מסע הגיבור ולמה זה חשוב?

ג'וזף קמפבל ערך השוואות בין מסעות הגיבורים לבין החיים שלנו הרגילים, והפלא ופלא.. הוא גילה כי מתקיים תהליך דומה. כל אחד מאיתנו הוא גיבור וכל אחד עושה את מסע חייו.

דוגמא טובה זה סיפור הקוסם מארץ עוץ. דורותי חייה חיים ממוצעים ושיגרתיים בחווה, אבל עמוק בפנים יחלה למשהו טוב יותר מבטיח.. "היא חלמה על מעבר לקשת בענן"..היא מקבלת את מבוקשה, וסופת טורנדו גדולה מעיפה לה את הבית והיא נוחתת בארץ עוץ. המכשפה הטובה של הצפון מגיעה לברך אותה ואומרת לה שאם היא רוצה לחזור הביתה עליה למצוא את הקוסם- זאת הקריאה לפעולה עבורה עליה לצאת למסע. היא יוצאת בעקבות השביל הצהוב למצוא את הקוסם. זה הופך למסע רוחני בדרך מלווים אותה איש הפח, איש המטאטא ואריה. היא מקבלת נעלי קסם נאבקת כל הדרך וכמעט מתה כמה פעמים אבל בסוף היא מוצאת את הקוסם בשביל לגלות שהוא נוכל ולא יכול לעזור לה. למעשה מה שהיא צריכה בשביל לחזור הביתה נמצא בתוכה. המסע הפך אותה מילדת חווה רגילה לגיבורה. זה הבסיס בכל סיפורי הגיבורים בסרטים ובסיפורים אבל מה שקמפבל הגדיל לגלות זה שהחוויות של החיים שלנו פועלות בדיוק באותן תבניות כולנו פוחדים וחושקים באותם הדברים ובאותה הצורה .

1. כולנו פוחדים משיפוט, כאב ומוות.

2. כולנו חושקים באהבה ואושר.

הוא נהג לומר לתלמידיו "..לכו עם האושר תעשו את הדבר שימלא אתכם בשמחה ותעשו את זה לא משנה מה"… "צרו חוויות חדשות ואל תוותרו על חלומות ומטרות, זכרו- אתם האדם החשוב ביותר שיש לכם!"..

זאת למעשה נקודת ההתחלה למסע הגיבור בחיי היומיום.

מסע הגיבור זהו מסע להגשמת החלומות והתשוקות שלנו , שמגיע ממקום פנימי וכנה. המקום האותנטי שקשור למי אני בכלל, מה אני רוצה לעצמי, מה נכון לי ומה מרגיש לי שלם?.

זהו תהליך מעגלי, המורכב משלושה שלבים עיקריים ושמונה תתי שלבים שלבים עיקריים:

1. סטטוס קוו-השגרה והיומיום.

2. חצית הסף-היציאה למסע, המעבר דרך השער.

3. החזרה -חזרה הביתה.

מסע הגיבור הוא למעשה המסע האישי של כל אחד ואחת מאיתנו.

השלב הראשון במסע הגיבור הוא "הקריאה להרפתקה "-

הקריאה– תבוא ממקום של כאב גדול או רצון גדול. היא יכולה לבוא מחוץ ויכולה לבוא מתוכנו.

אתם מוזמנים להתחיל לשים לב לסימנים שמופיעים בחיים שלכם וביומיום, רמזים שקוראים לכם לצאת להרפתקה. מפגשים עם אנשים, ספר שקראתם, מחלה או מוות, פיטורין או פרידה, שאלות שמתחילות להציף אתכם כמו מהו היעוד העמוק שלי? מהי תכלית חיי?

היות והכל אפשרי הקריאה באה לשנות את המציאות שלך או איך שאתה תופס את המציאות. היא באה למנוע ממך להישאר במציאות להתלונן ולסבול.

השלב השני- סירוב ודחייה

לרוב ישנה דינאמיקה מצד הגיבור של סירוב להיענות לקריאה לצאת להרפתקה. סירוב זה יכול להגיע מתוך תחושת פחד מהלא נודע, מתוך תחושת חובה כלפי המסגרות בחיים, חוסר ביטחון או כל סיבה אחרת שאינה נמצאת בהלימה עם הפוטנציאל הגולמי שבתוכנו, המבקש לבוא לידי ביטוי והגשמה. במקרים רבים היא לא באה מתוכנו אלא מהסביבה הקרובה משפחה וחברים.

זכור אל תכעס , לאנשים האלו כוונות חיוביות לעזור לך "להינצל מהטעות". צריך להגיד להם בנימוס:

"תודה רבה , אני מעריך את הדאגה שלכם אבל אני בחרתי להמשיך הלאה במסע ולעבור את השער לעולם חדש". זה חלק מהרעיון של מסע הגיבור- לעזור לכם ללכת קדימה לכיוון הקריאה הפנימית שלכם.

שלב שלישי- היערכות

זהו שלב של תכנון. יש צורך להיערך מבחינה לוגיסטית- כלכלית, משפחתית וחברתית.

בשלב זה עדיין לא התקבלה החלטה מודעת סופית אם להתקדם במסע, אך ברובד הלא מודע נוצרת התחייבות לקראת השלבים הבאים. מתבצעת בדיקה אופרטיבית ראשונית לקראת המהלך.

זהו השלב שבו אנחנו מחליטים האם לבחור לקבל את הקריאה או האם להתעלם ממנה.(התעלמות עלולה לעיתים להחריף את המצב) זה הרגע בו הגיבור שזה אנחנו מחליטים לעזוב את הגבולות המוכרים, לצאת מאזור הנוחות  לצאת למסע אל הלא נודע. כל ההתנגדויות של הסביבה הפנימית יציפו ספקות ופחדים. בשלב הזה וינסו לערער את ההחלטה בצורת שאלות למה הייתי צריך את זה? האם אני לא עושה טעות? יקר מידי, ארוך מידי וכו'

זכור אלה סתם קולות בראש. ברגע שסירבתם להקשיב להם ובחרתם להיות נאמנים למי שאתם הקולות יעלמו.

בשלב זה אנחנו צריכים להתחבר לכל מי ומה שיכול לחזק אותנו- חברים, זיכרונות, תמונות, ספרים (תמונה מהטיול אחרי הצבא) חשים  את היעוד והכוונה החיובית שלנו ומתחברים לכל מה ומי שיכול להוות משאב שיעזור במסע (משפחה, חברים, זיכרונות, מודלים לחיקוי, דמויות דמיוניות וכו') – זה בעצם הרגע בו מתבצעת המחויבות האמיתית שלנו והבחירה לעבור אל העולם החדש והאמיתי עבורנו.

השלב רביעי- חציית הסף

זוהי למעשה נקודת האל – חזור. זוהי קפיצת הדרך המשמעותית, היציאה מאזור הנוחות. הגיבור שזה אתה יוצא לדרך, עוזב את הידוע והמוכר נפתח למגוון אפשרויות חדשות- תרבותיות  השקפות עולם חדשות. רוכש מיומנויות חדשות הוא מסתייע במנחה או בחונך כלשהו שמלווה אותו בדרך וגם בחבריו למסע.

זה הרגע בו מתבצעת המחויבות האמיתית שלנו להיענות לקריאה לצאת להרפתקת חיינו. בשלב זה נתחבר למי שינחה אותנו במסע הזה, לגלות מה האפשרויות שלנו. ננסה לגלות מה המטרה והיעד הסופי אליו אנו שואפים.

מיהו מורה דרך מצוין: 1. מישהו שקיים עבורי- חבר/קרוב משפחה/דמות של השראה.

  1. מישהו שבעדי!! תמיד!!
  2. משהו שתמיד יהיה לצידי.

שלב חמישי אתגרים

אלה ימים לא פשוטים, יש רגעים בהם רוצים לחזור אחורה. אבל דווקא ברגעים אלו מוציאים כוחות שלא חשבנו שקיימים בנו. מגלים מערכות יחסים חדשות עם השותפים למסע, מגלים איך זה לבקש עזרה, או איךלעבוד לבד. מגלים דברים על עצמנו חלקם נפלאים וחלקם ממש קשים. אנחנו מאותגרים כל הזמן בלמתוח את גבול היכולת. המטרה פה היא לזהות אתגרים ולהתמודד עם חסמים פחדים ומכשולים שעשויים להיות בדרך ולהפוך אותם למשאבים מסייעים.

הגיבור במסע מפתח מצב בו הוא יכול להתמודד עם ההפתעות שבדרך.  לרוב החסמים הם השתקפות הפחדים שלנו והדברים שאנו רוצים להדחיק או להכחיש, אמונות מגבילות כמו – "אני לא מסוגל", "לא מגיע לי ל…" ועוד. כדי לעבור מסע מאתגר צריך עזרה. את המסע הזה אתם לא עושים לבד. תמיד יהיו עוזרים ותומכים מורי דרך.   בשלב זה יש לגייס ולבחור בשני מורי דרך שישלימו האחד את השני.

זכור כי מורי הדרך נמצאים איתך בכל רגע ורגע ותמיד שם לעזור ולתמוך בכל דקה שתצטרך.

שלב שישי- גילוי אישי

הרחבת התודעה, ראייה ברורה ומאוזנת של הדברים, חיבור פנימי עמוק לידיעה מה נכון וטוב עבורנו. העצמת היכולות שלנו האישיות שיכולות לסייע לנו בהמשך הדרך.

שלב שביעי התמרה

תפיסות עמוקות שמשתנות, אמונה בעצמנו ובתהליך. איזון ומיקוד של היעדים שאנו רוצים להשיג. בשלב זה המשאבים והידע שצברנו  בתוכנו ולצדנו עוזרים לנו להשלים את המסע.

שלב שמיני- החזרה הביתה–

הגיבור משלים את המסע וחוזר הביתה. מעביר את השינוי לחיי היום יום. משתף את הסביבה מהידע והניסיון שנצבר מהמסע. מסע של הגשמה עצמית. חוזרים הביתה עם אוצר שהוא הערכים המיומנויות והאמונות שנרכשו במסע ומחלקים את המתנה הלאה. תורמים לאחרים ובכך משלימים את השינוי האישי שלכם וממשיכים לצמוח. שאתה נותן לקהילה אתה מגשים את היעוד שלך.

1

קריאה להרפתקה -

הזמנה שלכם למסע

2

סירוב ודחיה -

פחד משינויים תירוצים למה לא לצאת למסע

3

הערכות -

תכנון מסוגלות ובחינת מוכנות

4

חציית הסף -

יציאה לדרך, בהנחייה

5

אתגרים -

התמודדויות, תובנות

6

גילוי אישי -

גילוי כוחות פנימים ומקורות השראה

7

התמרה -

להעצמה ואיזון דרך שינוי פרספקטיבה

8

חזרה הביתה -

ישום והטמאת השינוי בשגרה

כל ריטריט של מיינדסט אקספיריינס הוא מסע המבוסס על אבני הדרך ומתודולוגית "מסע הגיבור" של ג'וזף קמפבל .

אז מה אתם אומרים ?
בא לכם לבדוק כמה רחוק אתם יכולים להגיע?
מתחשק לכם לצאת למסע שלכם ולגלות את הגיבור שבכם?

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share
Call Now Button
גלילה לראש העמוד

הצטרפות לקבוצת תרגול שבועית של מדיטציה ושיח