למה כל כך קשה לנו להתמיד?

למה כל כך קשה לנו להתמיד?

מכירים את זה שאתם קמים בבוקר עם החלטה ברורה שמהיום אתם מתחילים לאכול בריא/לעשות ספורט/לעשות מדיטציה/להקדיש זמן לקריאה וכו׳ ואז זה הולך ודועך עד שזה נמוג בקול ענות חלושה…? איך זה שאנחנו מתקשים כל כך להתמיד במשהו שאנחנו יודעים בוודאות שעושה לנו טוב?

ואם זה לא מספיק, השופט שבראש שלנו מתחיל לרדת עלינו ולדפוק לנו בראש כמה שאנחנו לא יוצלחים שלא מסוגלים להתמיד בשום דבר… משם הדרך לקבלת החלטה שזה לא בשבילנו קצרה ביותר.

אז למה זה באמת כל כך קשה?

המח שלנו בנוי להישרדות. הדבר החשוב לו ביותר הוא לשמור עלינו בחיים ולצורך כך, ברירת המחדל שלו היא לשמור על הכוחות והאנרגיה שלנו למקרה ונהיה בצרה ונצטרך לברוח או להלחם כדי לשרוד. בעבר, בני האדם היו חשופים לתקיפת חיות טרף ונזקקו לכל הכוחות כדי לשרוד. למרות שהיום המציאות השתנתה ואין סכנת קיום שמאיימת עלינו ברמה היומיומית, המח שלנו עדיין עובד וחושב לפי אותן התניות מהעבר ולכן לא פלא שברירת המחדל שלנו היא לעשות כמה שפחות, לחשוב כמה שפחות ובעיקר לשרוד (ומה יותר נח מאשר לשכב על הספה מול הטלוויזיה…).

אוקיי.., אנחנו מבינים את זה עכשיו אז מה בכל זאת עושים?

אם אנחנו מבינים שהמח שלנו רוצה בטובתנו ומהמקום הזה הוא פועל לפי התניות אותן סיגל לעצמו לפי נסיון העבר, אנחנו יכולים להסיק שאם נלמד אותו משהו אחר הוא ישתנה וישנה את הגישה שלו בהתאמה. זה כמו ללמד ילד קטן לישון לבד במיטה. בהתחלה נשב איתו, נדבר אליו בעדינות ונלטף אותו עד שירדם, אחרי כמה ימים נשב לידו מבלי ללטף אותו ונאמר לו דברים נעימים ומרגיעים עד שירדם ולבסוף, אחרי עוד מספר ימים נשכיב אותו, נבטיח לו שאנחנו בחדר ליד ושנבוא מיד אם יתעורר ויצטרך אותנו, ניתן נשיקה ונצא. הילד לומד ומפנים שהוא יכול לישון לבד ואין בזה שום סכנה ומאותו רגע אין יותר התעסקות עם הצורך שלו לישון יחד עם ההורים.

זה נכון לגבי כל התנהגות/פחד/מחשבה או התניה שיש לנו. בכל פעם שעולה בנו איזושהי מחשבה, אנחנו יכולים לעצור רגע ולבחון האם המחשבה הזאת היא אכן המציאות והאם היא משרתת אותי לטובה. אם לא, אנחנו יכולים להחליף את המחשבה הזאת שיש לנו על עצמנו במחשבה אחרת ולתרגל אותה שוב ושוב עד שתהפוך להיות המחשבה הדומיננטית שלפיה נתנהג.

תרגול קבוע עוזר לייצר חוסן והרגלים חדשים. תרגול בקבוצה עוזר לתמוך ולהעצים אחד את השניה ברגעי הקושי וברגעי ההצלחה.

וזאת בדיוק הסיבה שבגללה התחלנו עם קבוצת תרגול שבועית, כדי לעזור לייצר מסגרת שעיקרה לימוד הפניית תשומת לב סקרנית לדברים שקורים לנו ובד״כ חומקים מאיתנו בתוך שגרת החיים. אין פה נכון או לא נכון, זה יותר הזדמנות ללמוד ולגלות את עצמנו ועלינו. אנחנו מקוות שיעלו תובנות כתוצאה מההתנסות הזאת שיעזרו לכם במפגש עם מה שהחיים מזמנים.

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share
Call Now Button
גלילה לראש העמוד

הצטרפות לקבוצת תרגול שבועית של מדיטציה ושיח